Ministarstvo finansija SAD saopštilo je danas da je preduzelo obimne mere kako bi ispunilo obaveze G7 za smanjenje ruskih prihoda od energije. To uključuje blokiranje dva velika ruska proizvođača nafte. Reč je o kompanijama Gaspromnjeft i Surgutneftegas.
– Ove mere uključuju i sankcije bez presedana na veliki broj plovila za prevoz nafte, od kojih su mnoga deo „flote u senci“, netransparentnih trgovaca ruskom naftom, ruske pružaoce usluga na naftnim poljima i zvaničnike energetskog sektora. Ove mere temelje se na novoj odluci koja omogućava sankcije prema Izvršnoj naredbi 14024 protiv lica koja posluju ili su poslovala u energetskom sektoru ruske ekonomije. Ove mere značajno povećavaju rizike povezane s trgovinom ruskom naftom- stoji u saopštenju američkog ministarstva.
Pridružili se Britanci
Navodi se i da je Ujedinjeno Kraljevstvo takođe danas preduzelo mere, pridružujući se Ministarstvu finansija SAD u sankcionisanju dva velika ruska proizvođača nafte.
Britanska vlada potvrdila je uvođenje sankcija navodeći da dve dve energetske kompanije proizvode više od milion barela nafte dnevno, što po trenutnim cenama vredi približno 23 milijarde dolara godišnje. Profit ovih kompanija direktno puni Putinovu ratnu kasu i omogućava nastavak rata, navela je britanska vlada u zvaničnom saopštenju.
Oni ocenjuju da će današnje mere značajno smanjiti Putinov priliv prihoda. „Naftni prihodi su od ključnog značaja za rusku ratnu ekonomiju i činili su otprilike četvrtinu celokupnog ruskog budžeta u 2023. Sankcionisanjem ovih kompanija očekuje se značajno ograničenje sposobnosti Rusije da ostvaruje prihode od prodaje energije“, stoji u objašnjenju.
– Prihodi od nafte su žila kucavica Putinove ratne ekonomije. Nećemo stajati po strani i dozvoliti da profiti od nafte ugroze živote Ukrajinaca – niti ćemo dozvoliti da Rusija nastavi da puni svoje kofere dok ugrožava našu kolektivnu sigurnost. Napad na ruske naftne kompanije iscrpiće Putinovu ratnu kasu, a svaki rubalj koji mu oduzmemo pomaže da se spasu ukrajinski životi. Zato sam učinio svojom ličnom misijom da ograničim Kremlj i kompanije koje ga podržavaju, za dobrobit naše demokratije i zajedničke sigurnosti“, izjavio je ministar spoljnih poslova Dejvid Lami.
Ometanje prihoda Rusije od energije
-Sjedinjene Američke Države preduzimaju sveobuhvatne akcije protiv ključnog izvora prihoda Rusije koji finansira njen brutalan i nelegalan rat protiv UkrajineOve mere jačaju naš fokus od početka rata na ometanje energetskih prihoda Kremlja, uključujući ograničenje cena uvedeno 2022. S današnjim merama povećavamo rizik od sankcija povezanih s ruskom trgovinom naftom, uključujući transport i finansijsku podršku izvozu ruske nafte- izjavila je sekretarka finansija Dženet L. Jelen.
Stoji i da je u konsultaciji sa sekretarom spoljnih poslova, izdata odluka koja omogućava uvođenje sankcija svakom licu koje posluje ili je poslovalo u energetskom sektoru ruske ekonomije. „Ova odluka jača mogućnosti Ministarstva finansija i Ministarstva spoljnih poslova za ciljanje prihoda, posebno prihoda od izvoza nafte, koje Rusija koristi za finansiranje brutalnog rata protiv Ukrajine i drugih štetnih spoljnih aktivnosti“, stoji u saopštenju.
Dodaje se da je Ministarstvo finansija izdalo izmenjenu Generalnu licencu 8L, koja omogućava određene transakcije vezane za energiju do 12. marta 2025. „Ova izmenjena autorizacija dodatno smanjuje sposobnost Rusije da koristi ovaj sektor za finansiranje ratne mašinerije“, stoji u objašnjenju.
Zabrana naftnih usluga
Ministarstvo finansija, u konsultaciji s Ministarstvom spoljnih poslova, izdalo je i novu odluku koja zabranjuje pružanje američkih naftnih usluga licima lociranim u Ruskoj Federaciji. Time se, objašnjavaju, Rusiji onemogućava pristup uslugama SAD vezanim za eksploataciju i proizvodnju sirove nafte i drugih naftnih proizvoda. Ova zabrana stupa na snagu 27. februara 2025.
Veliki ruski naftni igrači
U skladu s današnjom odlukom, OFAC (američka Kancelarija za kontrolu inostrane imovine) je označio „dva najvažnija ruska proizvođača i izvoznika nafte“ zbog poslovanja u energetskom sektoru ruske ekonomije.
Javno akcionarsko društvo Gaspromnjeft (Gazprom Neft) je ruska kompanija za proizvodnju nafte koja se bavi istraživanjem, proizvodnjom i prodajom nafte.
Surgutneftegas je ruska kompanija za proizvodnju nafte sa sličnim aktivnostima.
Blokiranju podložne i ćerke firme
-Pored ovih kompanija, OFAC je označio više od dve desetine njihovih podružnica. Svi entiteti u vlasništvu od 50% ili više, direktno ili indirektno, od strane Gaspromnjefta, Surgutneftegasa ili njihovih podružnica, takođe su podložni blokiranju, čak i ako nisu imenovani od strane OFAC-a- stoji u saopštenju.
Na ovom spisku je, između ostalih, i Naftna industrija Srbije.
Na sajtu OFAC-a u delu koji se odnosi na NIS, navodi se „rizik sekundarnih sankcija“.
NIS je naveden u spisku kompanija kojima se proširuje tzv. Lista posebno označenih državljana (SDN – Specially Designated Nationals List). Na svom sajtu, OFAC navodi da je to lista koja sadrži imena osoba, kompanija, plovila i letelica koje je blokirala ta američka agencija.
Dokument se poziva na Odeljak 11 izvršne naredbe 14024 koji omogućava uvođenje sankcija stranim finansijskim institucijama (FFI) koje su učestvovale u određenim transakcijama vezanim za vojno-industrijsku bazu Rusije, uključujući sve osobe čija su imovina i interesi u imovini blokirani prema Izvršnoj naredbi 14024.
– Sprovele ili olakšale značajnu transakciju ili transakcije za ili u ime bilo koje osobe koja je označena prema Izvršnoj naredbi 14024 zbog delovanja ili operisanja u tehnološkom, odbrambenom i povezanim materijalnim sektorima, građevinskom, vazduhoplovnom ili proizvodnom sektoru privrede Ruske Federacije, ili drugih sektora koji, prema proceni Sekretara za finansije, uz konsultacije sa Sekretarom za spoljne poslove, podržavaju vojno-industrijsku bazu Rusije;
– ili sprovele ili olakšale značajnu transakciju ili transakcije, ili pružile bilo koju uslugu, koja uključuje vojno-industrijsku bazu Rusije, uključujući prodaju, snabdevanje ili prenos, direktno ili indirektno, Ruskoj Federaciji, bilo kojeg predmeta ili klase predmeta koje Sekretar za finansije, uz konsultacije sa Sekretarom za spoljne poslove i Sekretarom za trgovinu, može odrediti.
NIS-u praktično zabranjene transakcije sa većinskim vlasnikom
OFAC-ove mere se odnose na transakcije povezane sa dugom, kapitalom ili izvedenim ugovorima koji uključuju Gazpromnjeft, Surgutneftegas i određene dodatne subjekte blokirane 10. januara 2025.“
NIS stog od danas nosi veliki rizik od sekundarnih sankcija zbog povezanosti sa ruskim Gaspromnjeftom, koji je pod sankcijama Sjedinjenih Država.
Naime, nova pravila i sankcije odnose se na strane finansijske institucije koje sarađuju sa sektorima povezanim s vojno-industrijskom bazom Rusije ili sa osobama koje su već pod sankcijama, a Gaspromnjeft to jeste.
Ako NIS ili njegovi partneri učestvuju u ovakvim transakcijama, to bi moglo biti osnov za uvođenje sankcija. Budući da je Gaspromnjeft većinski vlasnik NIS-a, ovdašnja kompanija je od danas u velikom riziku od uvođenja sekundarnih sankcija Vašingtona.
Šta su sekundarne sankcije
Kako se navodi na sajtu Dau Džounsa, van granica SAD, sve ekonomske sankcije koje zemlja uvede su primarne sankcije. Nasuprot tome, „sekundarne sankcije uvode kazne osobama i organizacijama koje nisu pod pravnom jurisdikcijom zemlje koja uvodi sankcije i primenjuju se na entitete uključene u iste aktivnosti koje su zabranjene primarnim sankcijama“.
– Na primer, pošto je Islamska revolucionarna garda (IRGC) podložna sekundarnim sankcijama koje je uvela Kancelarija za kontrolu strane imovine (OFAC), osoba koja nije „osoba iz SAD-a“, a koja posluje s imovinom povezanom s IRGC-om (npr. donira dobrotvornoj organizaciji IRGC-a), može biti kažnjena od strane OFAC-a. Ovo je tačno čak i kada transakcija nema veze sa SAD-om, kao što je korišćenje njene valute ili uvoz i izvoz robe- navodi se u objašnjenju, piše Forbs.
Za najnovije biznis vesti iz Srbije i sveta, pratite nas na našoj Instagram stranici.