Korporativne obveznice, kao bezbedan i koristan vid ulaganja i dalje su poprlična nepoznanica u Srbiji. Međutim, to bi u dogledno vreme trebalo da se promeni.
Kako je nedavno najavio Siniša Mali, ministar finansija, u Srbiji postoji devet korporacija koje su već spremne da emituju korporativne obveznice na Beogradskoj berzi.
– Kada smo razmišljali kako da podstaknemo firme da krenu u izdavanje korporativnih obveznica, dali smo dobro okruženje i mogućnost finansiranja. Mi ćemo, kao država da pokrijemo troškove izrade prospekta, što je prvi korak (za firme). Drugi korak je da pomognemo preduzećima da se pripreme za izdavanje korporativnihi obveznica, i da sve to završimo zajedno sa Svetskom bankom. Tu smo, ako se ne varam, uzeli nekih 30 miliona dolara, to je kredit od Svetske banke za podršku preduzećima. Dakle, država odgovorno kaže: Mi ćemo pokriti to, da nemate vi troškove, da napravimo taj prvi korak. Da vama omogućimo da realizujete svoje ciljeve i da date primer drugima. Kad to uradi jedna, druga, treća firma, biće to mnogo lakše, to pokreće ceo proces – rekao je, između ostalog, Mali.
On je naglasio da će država već uradila mnogo da stvori povoljno i stabilno okruženje na domaćem tržištu kapitala za sve učesnike. Ipak, napomenuo je i da deo posla, po prirodi stvari, moraju da urade i preduzeća. Potrebno je da se jave privatne firme koje razmišljaju o alternativnim načinima finansiranja. I da iskoriste priliku i prošire svoj portfolio izvora finansiranja i tako doprinesu efikasnosti i rastu svog poslovanja.
– Na takav način će sebi obezbediti dodatne izvore finansiranja za neke nove proizvode, fabrike, postrojenja, i sve ostalo što je deo njihove poslovne ideje – objasnio je Mali. On napominje da svaki makroenonomski pokazatelj jasno daje do znanja da je Srbija na dobrom putu za uspešan razvoj tržišta kapitala.

Uslovi, kako je rečeno, su tu, a potrebno je i da se firme i kompanije uključe, jer je trenutak povoljan. Jer, korporativne obveznice su dobar način za zaradu, i što se tiče investitora i što se tiče firme.
A šta su, konkretno, korporativne obveznice? To su, po definiciji, dužničke hartije od vrednosti koje izdaju kompanije da bi prikupile novac. A kupac, to jest investitor na Beogradskoj berzi, u stvari pozajmljuje novac toj kompaniji, u zamenu za redovnu kamatnu isplatu. Takođe, sav uložen novac, takozvana glavnica, dobiće nazad na kraju roku dospeća obveznice.
Kupovina ove vrste obavlja se preko posrednika, brokerskih kuća, i to najčešće na takozvanom sekundarnom tržištu, putem berze. Ono što ih čini popularnim za ulaganje je taj što nose manji rizik od ulaganja u akcije na berzi, a garantuju solidnu novčanu dobit. U zavisnosti od ugovora, kamata koju dobija investitor isplaćuje se kvartalno, polugodišnje ili na godišnjem nivou.
Kako je ranije za Bizportal rekao Miroslav Radaković, partner u firmi „TradeWin24“, koja godinama trguje na Beogradskoj berzi, ukoliko jedna kompanija pusti obveznicu od 20 miliona evra, to znači da kompanija traži od investitora 20 miliona evra, i obavezuje se da će platiti određenu kamatnu stopu na godišnjem nivou. Kao i prilikom svakog ulaganja, i korporativne obveznice nose određenu dozu rizika. Radaković je objasnio da bi investitori trebalo da obrate pažnju na dobre bilanse i poslovanje firme u čije obveznice žele da ulože.
– To je garancija da će pozajmljeni novac biti vraćen, ugovorene obaveze biti ispoštovane, a dogovorena kamata biti isplaćena, koja je direktan profit investitorima – kazao je Radaković. On je objasnio i da je prednost korporativnih obveznica u odnosu na zaduživanje kod banaka ta što je jedino merilo za profit investitora poslovanje jedne kompanije, pa tako obveznica postaje garancija i za kupce i za kompanije.
On je za Bizportal ranije pohvalio i trud Ministarstva finansija,
– Ministarstvo finansije Republike Srbije uradilo je fantastičan posao sa Svetskom bankom, a to je odluka da motiviše emitente, odnosno korporacije, da emituju obveznice tako što će im platiti najveći deo troškova emisije. To znači da će finansijski da pokriju usluge brokera, revizorskih kuća, i svih koji učestvuju u procesu emisija korporativnih obveznica. To je ono što nikada nismo videli u našoj praksi, a to je upravo ono što bi moralo da stimuliše i da maksimalno oživi tržište obveznica – rekao je Miroslav Radaković.
BONUS KLIP Pogledajte vesti o EXPO2027:
@bizportal.rs Umetnost i Kreativnost se šire i za ostale gradove #biz #bizportal #expo #fypシ゚ #fyp #foryoupage
♬ original sound – BizPortal.rs
Za najnovije biznis vesti iz Srbije i sveta, pratite nas na našoj Instagram stranici.
