Slom tržišta, koji se dogodio juče na Njujorškoj berzi, poklopio se sa velikom promenom u načinu na koji Volstrit razmišlja o zdravlju američke ekonomije i trenutnom bikovskom (rastućem) tržišnom trendu.
– Svedočimo potpunom preokretu praktično svake uobičajene trgovačke strategije koja je bila dominantna početkom godine – bilo da se radi o akcijama, obveznicama ili valutama – rekao je Mohamed El-Erian, predsednik Kvins koledža pri Kembridžu i bivši izvršni direktor PIMCO-a, za Jahu fajnens.
Podsetimo, Grupa „Sedam veličanstvenih“ – nekada zvezde ovog bikovskog tržišta – bili su glavne zvezde jučerašnnjeg pada na Njujorškoj berzu. Tesla je u padu od 13 odsto, u pravcu najgoreg dana 2020., dok su Alfabet, Meta i Nvidia izgubili oko 5 odsto. Korporacija Palantir, još jedna akcija koju su nekada voleli trgovci na malo, pala je za više od 10 odsto. Preocenjeno je da su te najmoćnije firme izgubile oko 140 milijardi dolara od ukupne tržišne vrednosti. Indeks S&P 500 je u padu od 9,1 odsto u odnosu na najviši nivo svih vremena postignut 19. februara, dok je Nasdak Composite pao za 14 odsto u odnosu na nedavni maksimum.
– Došlo je do potpunog preokreta u konvencionalnoj mudrosti.
Nakon dve uzastopne godine u kojima su stratezi jurili tržište naviše, dok je američka ekonomija nadmašivala očekivanja, konsenzus je u 2025. ušao sa pozicijom za još jednu godinu rasta iznad prosečnog trenda američke ekonomije.
Sada se prognoze ekonomskog rasta smanjuju, a stratezi raspravljaju o mogućnosti da su njihove ciljne vrednosti za S&P 500 na kraju godine bile previše optimistične.
– Videli smo da se američko tržište akcija kreće uzburkanim putem naviše do kraja godine i verovali smo da naša ciljna vrednost od 6.600 može da apsorbuje pad od 5-10 odsto – napisala je Lori Kalvasina, šef strategije za američke akcije u RBC Capital Markets, u belešci klijentima u nedelju.
– Rizici pada većeg od 10 odsto su, doduše, porasli. Ako do toga dođe, smatramo da je najverovatniji scenario ‘strah od usporavanja rasta’, sa padom od 14-20 odsto u odnosu na vrhunac, što bi nas moglo prebaciti u naš pesimistički scenario – navela je Kalvasina.
U poslednjim nedeljama, ekonomski analitički timovi iz kompanija poput Morgan Stenlija, Goldman Saksa i drugih snizili su svoje projekcije rasta BDP-a za 2025. godinu — Morgan Stenli sada predviđa rast od 1,5 odsto, dok Goldman Saks očekuje 1,7 odsto.
„Period tranzicije“
Gledište Volstrita o tome kuda bi ekonomija mogla krenuti ove godine nije u suprotnosti s političkim konsenzusom. To bi moglo biti jedan od razloga zbog kojih su investitori poslednjih dana uznemireni.
Prošle nedelje, predsednik Tramp je rekao Kongresu da bi njegove carinske politike mogle izazvati „malo poremećaja“ u ekonomiji, ali je dodao: „U redu smo s tim. Neće biti mnogo.“
U intervjuu za Foks biznis u nedelju, Tramp je izjavio:
– Ovo je period tranzicije jer ono što radimo je veoma veliko… Vraćamo bogatstvo u Ameriku. To je velika stvar… Potrebno je malo vremena, ali mislim da će to biti odlično za nas.
Ali znaci usporavanja ekonomije pojavili su se još pre nego što je Tramp preuzeo dužnost i verovatno će nastaviti da zamagljuju ekonomsku sliku, bez obzira na to kako će se razvijati njegove carinske politike.
– Ekonomija je usporavala pre nego što je Tramp položio zakletvu – napisao je Nil Duta, šef ekonomskih istraživanja u Renaissance Macro, u belešci klijentima u ponedeljak.
– Nasledio je ekonomiju s dubokim neravnotežama i zamrznutim tržištima nekretnina i rada.

Duta ističe da su, od poslednjeg tržišnog straha od usporavanja rasta u avgustu 2024, jači ekonomski podaci koincidirali s rastom cena akcija – i obrnuto. Međutim, u poslednjim nedeljama, „ekonomski i korporativni podaci o zaradama su se pogoršali,“ napisao je Duta.
Ipak, nijedna velika firma na Volstritu ne prognozira direktan pad ekonomije u kojem bi BDP bio negativan dva uzastopna kvartala. Za finansijska tržišta, međutim, najvažniji faktor u određivanju cena danas nije apsolutni nivo rasta ekonomije, već brzina i pravac promene stope rasta.
I kao što ekonomisti još uvek ne predviđaju recesiju, tako ni stratezi za tržište akcija ne snižavaju drastično prognoze za krajnji rezultat tržišta do kraja godine. Čak i uz trenutne turbulencije, medijana prognoza analitičara koje prati Jahu fajnens predviđa da će S&P 500 dostići 6.600 poena do kraja godine, što je oko 17 odsto više u odnosu na trenutne nivoe.
– Naš osnovni cilj za cenu S&P 500 na kraju 2025. i dalje ostaje 6.500, iako će put do tamo verovatno biti nestabilan, jer tržište nastavlja da razmatra ove rizike rasta – napisao je Majk Vilson, glavni investicioni direktor Morgan Stanley-a, u belešci u nedelju.
– Ovo se uklapa u našu dugogodišnju prognozu da će ekonomska politika u početku godine verovatno biti usmerena na mere koje negativno utiču na rast, pre nego što niži deficiti, niže kamatne stope i manji pritisak na privatni sektor donesu korist tržištu kasnije tokom godine — Bez bola, nema dobitka.“
Blaga stabilizacija
Ipak, Jahu fajnens je izvestio da su fjučersi na američkim akcijama danas porasli, ukazujući na početak oporavka posle jučerašnje brutalne prodaje, izvazvane strahom investitora uoči ključnih izveštaja o inflaciji u SAD-u.
Fjučersi na S&P 500 (ES=F) i Dow Jones Industrial Average (YM=F) porasli su danas za oko 0,3 odsto. Ugovori na tehnološki teži Nasdaq 100 (NQ=F) porasli su za 0,4 odsto.
BONUS KLIP Pogledajte vesti o EXPO2027:
@bizportal.rs Đerdap i Gazela predstavljeni na EXPO #biz #bizportal #expo #fypシ゚ #fyp #foryoupage
♬ original sound – BizPortal.rs
Za najnovije biznis vesti iz Srbije i sveta, pratite nas na našoj Instagram stranici.
