Francuski predsednik Emanuel Makron upozorio je da predstoje teške budžetske odluke dok se zemlja bori sa ozbiljnim javnim deficitom.
Foto: Frederic Legrand – COMEO / Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Facebooku..com
Makron predvodi sve brže napore za preoblikovanje evropske bezbednosti, upravo u trenutku kada Evropska komisija odobrava plan od 800 milijardi evra za jačanje evropske odbrambene suverenosti. Ova inicijativa dolazi kao odgovor na zbližavanje Rusije i SAD, kao i na sve veći prezir američkog predsednika Donalda Trampa prema Ukrajini i NATO-u.
Međutim, kako debata o vojnoj potrošnji u Francuskoj postaje sve intenzivnija, političke podele smanjuju šanse za postizanje konsenzusa.
Francuska trenutn
Ambiciozan plan u jeku ekonomske krize
Francuska izdvaja 2 odsto BDP-a za odbranu, ali Makron je u intervjuu za list Le Figaro izjavio da želi da poveća taj procenat na 3,5 odsto, što bi zahtevalo dodatnih 30 milijardi evra godišnje.
Ovakav drastičan rast vojnih izdvajanja predstavlja veliki izazov, s obzirom na to da Francuska već pokušava da smanji budžetski deficit sa 6 odsto BDP-a u 2024. na 5,4 odsto do kraja 2025.
Jedna od opcija koja se razmatra za finansiranje vojne potrošnje jeste nacionalna pozajmica – mehanizam koji je poslednji put korišćen 1993. godine za smanjenje državnog duga.
Premijer Fransoa Bairu i ministar ekonomije Erik Lombar predložili su i formiranje posebnog odbrambenog fonda po uzoru na Livret A – poreski oslobođeni štedni račun koji država koristi za finansiranje infrastrukture, stambenih projekata i otplatu javnog duga.
Lombar je takođe sugerisao da bi se banke, osiguravajuće kompanije i institucionalni investitori mogli uključiti u finansiranje.
Šta Francuzi misle?
Iako ekonomisti upozoravaju da Francuska teško može da podnese novo zaduživanje, podrška javnosti za povećanje vojne potrošnje ostaje visoka.
Prema anketi Ipsos-Cesi Engineering School, čak 68 odsto Francuza podržava ovu ideju. Čak i među glasačima krajnje leve partije Nepokorena Francuska (LFI), koja se inače protivi vojnim intervencijama, 66 odsto podržava povećanje budžeta za odbranu.
S druge strane, u krajnje desnoj stranci Nacionalno okupljanje (RN), malo više od polovine ispitanika podržava veća vojna izdvajanja.
Političke podele oko vojne strategije
Iako većina poslanika u francuskom parlamentu podržava pomoć Ukrajini, postoje duboke nesuglasice oko buduće vojne strategije.
Liderka RN Marin Le Pen izjavila je da podržava pomoć Kijevu, ali smatra da Francuska treba da stavi nacionalne interese na prvo mesto. Takođe je odbacila ideju o zajedničkoj evropskoj vojnoj strategiji i protivi se slanju francuskih trupa u Ukrajinu.
S druge strane, Socijalistička partija i Zeleni podržavaju Makronovu viziju jačanja evropske vojne suverenosti. Socijalistički lider Olivije For izjavio je da se protivi bilo kakvim merama koje bi dodatno opteretile građane. Umesto toga, predložio je oporezivanje velikih korporacija i suzbijanje poreskih rajeva u EU, posebno u Irskoj i Luksemburgu.
LFI poslanica Alma Dufur izrazila je zabrinutost da će povećanje vojnog budžeta zapravo najviše koristiti američkoj vojnoj industriji.
– Nemamo ništa protiv jačanja vojske Francuske i Evrope, ali pitanje je – ako ove godine potrošimo 40 milijardi evra na vojnu opremu, gde će taj novac završiti? U Sjedinjenim Američkim Državama – rekla je Dufur za Franceinfo.
Prema podacima Štokholmskog međunarodnog instituta za mirovna istraživanja (SIPRI), čak 64 odsto evropskog uvoza oružja dolazi iz SAD, dok Francuska, Južna Koreja, Nemačka i Izrael čine ostatak.
Kao alternativu, Dufur predlaže uvođenje dodatnog poreza na milijardere, tvrdeći da bi 2-odstotni porez na 500 najbogatijih pojedinaca u Francuskoj mogao doneti čak 25 milijardi evra – što bi gotovo u potpunosti pokrilo Makronove ambicije o povećanju vojne potrošnje, piše Euronjuz biznis.
BONUS KLIP Pogledajte vesti o EXPO2027:
@bizportal.rs JOŠ JEDAN VAŽAN GOST NA EXPO 2027 #biz #biznis #bizportal #viral #viralvideo #expo #expo2027 #belgrade #fyp #foryou #foryoupage
♬ original sound – BizPortal.rs
Za najnovije biznis vesti iz Srbije i sveta, pratite nas na našoj Instagram stranici.
