Ukrajina je postala najveći svetski uvoznik teškog naoružanja u periodu od 2020. do 2024. godine, pri čemu su njeni uvozi porasli gotovo stostruko u poređenju sa periodom 2015–2019. Istovremeno, zemlja je reformisala sopstvenu vojnu industriju, značajno povećavši proizvodnju oružja nakon početka ruske invazije punog obima.
Prema izveštaju Stokholmskog međunarodnog instituta za istraživanje mira (SIPRI), Ukrajina je od 2020. do 2024. bila najveći svetski uvoznik teškog naoružanja, a obim kupovine u tom periodu bio je gotovo sto puta veći nego u prethodnih pet godina.
Međutim, dok se oslanja na strane isporuke, Ukrajina je od 2022. značajno povećala i sopstvenu proizvodnju oružja, kao direktan odgovor na rusku invaziju.
Trenutno se oko 35 odsto potrebnog naoružanja proizvodi u Ukrajini, dok je na početku rata taj udeo bio manji od 10 odsto. Evropa obezbeđuje oko 30% ukrajinskih vojnih potreba, dok Sjedinjene Američke Države pokrivaju još 40 odsto.
Jačanje domaće industrije
Ipak, Ukrajina može proizvoditi još više, tvrdi ministar strateških industrija Herman Smetanin.
— Do 40 odsto oružja koje se koristi na frontu napravljeno je u Ukrajini. To je gotovo polovina, a možemo proizvoditi još više – samo nam je potrebno finansiranje — rekao je Smetanin za Euronews.
U Ukrajini trenutno posluje oko 500 proizvođača naoružanja, koji zajedno zapošljavaju gotovo 300.000 ljudi. Prema rečima ministra, svi su spremni i sposobni da povećaju proizvodnju, ali im nedostaje novac i dugoročno finansiranje.
– To je razumljivo. Nijedna zemlja ne bi mogla biti potpuno samodovoljna s obzirom na intenzitet ruskog rata protiv Ukrajine – istakao je on.
– Imamo finansijska ograničenja, a i Rusija ih ima. Ali njihova ekonomija je veća i mogu sebi priuštiti malo više nego mi – dodao je Smetanin.
Privatni sektor dobija priliku
Posle Smetaninovog intervjua za Euronews, Ukrajina je otvorila pristup državnim vojnim tehnologijama privatnim kompanijama.
Prema novim pravilima, ako državnim preduzećima kapaciteti nisu dovoljni da zadovolje potrebe ministarstva odbrane, projektna dokumentacija može biti ustupljena drugim proizvođačima, uključujući i privatne firme.
Smetanin tvrdi da je glavno postignuće Ukrajine zapravo novo pokolenje inženjera i konstruktora oružja.
– Pogledajte dronove dugog dometa, FPV dronove i druge tehnologije. Ko ih pravi? Mladi ljudi, mladi inženjeri, studenti i diplomci ukrajinskih univerziteta. Raste nova generacija koja će razvijati ovu zemlju u narednih pet do deset godina – istakao je.
Ukrajinska vojna tehnologija sve više privlači i strane investitore.
– Stranci dolaze, vide naše proizvodne pogone i odmah ih zanima cena. Žele naše tehnologije jer su deset puta jeftinije nego drugde, a pritom su već testirane i spremne za upotrebu- dodao je ministar.
Ukrajina razvija sopstvene rakete
Smetanin je podsetio da Ukrajina pre invazije nije proizvodila sopstvene rakete, osim protivbrodske rakete Neptun, koja je deset godina razvijana i proizvedena u svega nekoliko desetina primeraka.
Međutim, tri godine od početka rata, Ukrajina već ima domaće rakete.
U decembru 2024. zemlja je predstavila novi bespilotni raketni sistem „Peklo” („Pakao”), dometa 700 kilometara i brzine do 700 km/h. Predsednik Volodimir Zelenski je krajem prošle godine objavio da je započeta serijska proizvodnja dalekometnog drona „Palanica,” dok su testiranja nove rakete „Ruta” u završnoj fazi.
Očekuje se i nova verzija krstareće rakete Neptun, koja bi uskoro mogla postati operativna. Ova raketa je poznata po tome što je potopila rusku krstaricu Moskva, komandni brod Crnomorske flote, u prvim mesecima rata 2022. godine.
Ukrajina zavisi od američkog „Patriota”
I dok Ukrajina razvija sopstvene raketne sisteme, njena odbrana od ruskih balističkih projektila i dalje zavisi od američkog sistema „Patriot.” Međutim, zbog trenutnog zastoja u isporukama američke vojne pomoći, ukrajinske zalihe municije mogle bi uskoro presušiti.
– Ovo je američka licenca i ništa ne možemo uraditi bez njihovog odobrenja. To je trenutno najkompleksniji i najzabrinjavajući aspekt naše vojne zavisnosti – zaključio je Smetanin.
BONUS KLIP Pogledajte vesti o EXPO2027:
@bizportal.rs Đerdap i Gazela predstavljeni na EXPO #biz #bizportal #expo #fypシ゚ #fyp #foryoupage
♬ original sound – BizPortal.rs
Za najnovije biznis vesti iz Srbije i sveta, pratite nas na našoj Instagram stranici.
