Više od 100 berzi širom sveta tokom marta zvonjavom tradicionalno obeležava Međunarodni dan žena, skrećući pažnju na kljkučnu ulogu poslovnog sektora u unapređenju rodne ravnopravnosti, kao i osnaživanju žena.
Foto: Aleksandar Nalbantjan
Ove godine, globalna inicijativa „Berzansko zvono za rodnu ravnopravnost za sve žene i devojčice“ obeležava 11 godina, okupljajući berze, kompanije i finansijske institucije u više od 100 zemalja, sa zajedničkom porukom da su jednake prilike za žene i muškarce temelj održivog razvoja.
Ovogodišnji događaj u Beogradu održan je pod temom „Ravnoteža bez kompromisa – kako kompanije podržavaju žene u usklađivanju karijere i privatnog života“, u okviru koje su predstavnici poslovnog sektora i međunarodnih organizacija razgovarali o konkretnim politikama i praksama koje ženama omogućavaju ravnotežu između profesionalnih i ličnih obaveza.
Šefica kancelarije UN Women u Srbiji Milana Rikanović rekla je da ove godine obeležavaju 30 godina od usvajanja Pekinške platforme za akciju, što je najvažniji globalni dogovor za unapređenja prava žena.
Dodala je da je od tada puno toga ostvareno na polju obrazovanja, zdravstva, političkog učešća, ekonomske ravnopravnosti, i u Srbiji takođe.
– Istovremeno ostalo je jako puno izazova. Zajednička je odgovornost da sve žene i devojčice imaju jednake mogućnosti za obrazovanje i rad – poručila je ona.

Ukazala je da rodna ravnopravnost nije samo pitanje prava, već preduslov za održiv ekonomski rast i razvoj.
– Iako su danas žene prisutnije na tržištu rada nego ranije i dalje se suočavaju sa rodnim jazom u platama, ograničenim pristupom liderskim pozicijama i nejednakom podelom neplaćenog rada – rekla je Rikanovićeva.
@bizportal.rs Zajednička je odgovornost da sve žene imaju jednake mogućnosti: Direktorka UN Women u Srbiji na Beogradskoj berzi #biz #bizportal #fyp #fy #viral #viralvideo #viraltiktok #beogradskaberza #berza
♬ original sound – BizPortal.rs
Dodala je da mnoge žene svakodnevno balansiraju između poslovnih i porodičnih obaveza.
– Čak 67 odsto njih oseća pritisak zbog sukoba između karijere i privatnog života. Uvođenje rodno odgovornih politika i kreiranje radnog okruženja koje ženama omogućava da ostvare pun potencijal bez kompromisa ključno je za napredak društva u celini – kazala je ona.
Pomoćnica poverenice za zaštitu ravnopravnosti Tatjana Prijić objasnila je da tema položaja žena nije karakteristična za Srbiju, već je globalna.
– Nikakvu posebnu borbu ne vodimo samo mi, već smo iz podataka čuli da se vodi na svetskom nivou. Pokušaću da bacim akcenat na drugo važno pitanje, a to su predrasude i stereotipi o rodnim ulogama. Pritužbe koje se nama upućuju ukazuju da je na prvom mestu zdravstvena zaštita žena – napomenula je Prijićeva.
Istakla je da se jedan od najčešćih osnova za podnošenje pritužbi Povereniku odnosi na oblast rada i zapošljavanja, posebno tokom i nakon porođaja.
– Žene su često stavljene u nepovoljniji položaj nakon povratka sa porodiljskog odsustva, pri napredovanju, stručnom osposobljavanju i zapošljavanju – rekla je ona.

Prema njenim rečima, često, iako obrazovanije, one zarađuju manje od muškaraca, a bez obzira na stepen obrazovanja, dvostruko više vremena provode u neplaćeni kućnim poslovima.
– Ovakva situacija ukazuje na potrebu za uvođenjem fleksibilnih radnih modela, većeg uključivanja muškaraca u porodične obaveze, ali i bolje razumevanje poslodavaca – izjavila je Prijićeva.
Ona je dodala da i zbog toga, Poverenik već nekoliko godina sprovodi akciju potpisivanja povelje „Partnerstvo za ravnopravnost“ koju su do sada potpisale stotine kompanija s ciljem unapređenja poslovnog okruženja bez diskriminacije.
Predsednica Upravnog odbora Mreže Globalnog dogovora Srbije Tijana Koprivica naglasila je značaj ove teme i istakla je da rodna ravnopravnost predstavlja važnu temu i u EU. Navela je da kompanije puno rade na razvoju rodne ravnopravnosti, kao i na razvoju inkluzivne kulture u okviru svog internog poslovanja.
– Osim toga što kompanije mnogo toga interno mogu da urade kroz svoje različite projekte i aktivnosti na osnaživanju žena, na davanju mogućnosti ženama da zauzmu visoke pozicije. Ovde se ne radi samo o kvotama koje treba da ispunimo, recimo, da bude 50 odsto žena i 50 procenata muškaraca, to je manje bitno, ovde se radi o tome da je važno omogućiti ženama da dođu do visokih pozicija u kompaniji, odnosno da budu donosioci odluka – rekla je Koprivica.

Eksterno šta kompanije mogu da urade, kako kaže, jeste da zajedno sa nevladinim organizacijama učestvuju u kreiranju politika koje će i na lokalnom, nacionalnom i globalnom nivou takođe dovesti do promocije rodne ravnopravnosti.
– Ono što vidimo kao izazov jeste izjednačavanje plata za muškarce i žene, a takođe, jednako bitno jeste i roditeljsko odsustvo sa posla. Bitna je i zaštita od rodno zasnovanog nasilja, kao i promocija fleksibilnih uslova rada – fleksibilno radno vreme, rad od kuće, plaćeno roditeljsko odsustvo i da se omogući čuvanje dece i u okviru kompanija – ukazala je ona.
Učesnici panela, predstavnici kompanija PepsiCo, Raiffeisen banke, Arup-a i UN Women Srbija, istakli su da ravnopravnost žena i muškaraca u poslovnom svetu ne predstavlja samo društvenu odgovornost, već i ključnu komponentu konkurentnosti i održivog razvoja kompanija.
Fleksibilni radni modeli, programi mentorstva i strateška ulaganja u razvoj ženskog liderstva prepoznati su kao rešenja koja donose višestruku korist zaposlenima i celokupnom društvu.
Kampanja „Ring the Bell for Gender Equality“, koja se od 2015. sprovodi u više od 100 finansijskih centara širom sveta, podstiče kompanije, investitore i institucije da aktivno doprinesu većem uključivanju žena u ekonomiju, donošenja odluka i liderstvo.
Manifestaciju globalno podržavaju brojne međunarodne organizacije – Globalni dogovor Ujedinjenih nacija, Agencija Ujedinjenih nacija za rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena (UN Women), Inicijativa za održive berze, Međunarodns finansijsks korporacija (IFC) i Svetska federacija berzi.
Berze širom sveta zvonom ističu ključnu ulogu poslovnog sektora i finansijskih tržišta u ekonomskom osnaživanju žena, kao i u smanjenju rodnog jaza.
Takođe, ističu i ulogu poslovnog sektora u ostvarivanju ciljeva održivog razvoja i poštovanju principa za osnaživanje žena Ujedinjenih nacija (UN).
BONUS KLIP Pogledajte vesti o EXPO2027:
@bizportal.rs JOŠ JEDAN VAŽAN GOST NA EXPO 2027 #biz #biznis #bizportal #viral #viralvideo #expo #expo2027 #belgrade #fyp #foryou #foryoupage
♬ original sound – BizPortal.rs
Za najnovije biznis vesti iz Srbije i sveta, pratite nas na našoj Instagram stranici.
