Četiri dana nakon svečanog otvaranja najvećeg i najluksuznijeg kineskog tržnog centra u Evropi, ekipa Bizportala zaputila se da vidi kako izgleda i funkcioniše, taj dugonajavljivani i svečano otvoreni objekat u Ulici Mileve Marić Ajnštajn na Novom Beogradu.
Prilaz objektu koji iz daljine izgleda velelepno, još nije u potpunosti uređen, a radovi na izgradnji velikog parkinga i prilaza su u toku.
Tržni centar „Evroazija“ je počeo da se gradi pre dve godine, a sa manjim zakašnjenjem, otvoren je prošle subote. Tada su sa radom počeli i svi oni čiji su lokali izgoreli u požaru, koji je zadesio tržni centar u bloku 70.
Reč o objektu velikih razmera, sagrađenom na dva nivoa i mnoštvom lokala koji su obeleženi brojevima i podeljeni po sektorima.
Za sada je većina lokala slobodna, i oni se izdaju ili prodaju. Oglasi su na srpskom ili kineskom, a sami lokali veličine su 30 kvadrata sa dva nivoa, a kako smo u razgovoru sa kineskim vlasnicima saznali, većina njih u svom vlasništvu ili zakupu drži više lokala.
Atmosfera u tržnom centru je užurbana, pojedini kupci gledaju izloženu robu, ali prodavci i dalje slažu proizvode i opremaju svoje lokale. navode da je u subotu bio samo početak. Dostavna vozila dovoze kutije, čak i oni koji su u robu zvanično izložili navode da tek predstoji sređivanje i da su na samom početku.
Iako većina ne želi da se predstavi, izražava zadovoljstvo što konačno mogu da rade. Jedna od njih je Ana Čen, simpatična kineskinja, koja prodaje igračke i kape, ali kaže da u stvari ima sve.
– Ja sam kupila dva lokala, jedan ovde na ulazu i drugi na spratu, prodajem i balone, i prodajem igračke, a prodajem i kape i šalove. Ja sam bila u Srbiji pre sedamnaest godina i radila u bloku 70 i onda sam se vratila za Kinu. Sada je ovo napravljeno i ponovo sam se vratila u Srbiju. Veliko je novo je i stvarno se nadam da će biti dobro – objasnila je ona.
Vlasnik drugog lokala koji prodaje alate i električnu robu, takođe je vrlo zadovoljan što radi u novom i lepom prostoru.
– Ja radim, ne znam tek je počelo videćemo, zato sam ovde, a sve je super lepo – objašnjava on.
Tu su i poznati trgovci džinsom iz Borče, koji kažu da neće izgubiti mušterije jer odavno posluju. Do sada su radili na pijaci u Borči, ali su se na ovaj potez odlučili jer samo može biti bolje, a njihov teksas svima je i te kako poznat.
I zaista, svi trgovci deluju zadovoljni, pa čak i oni koji, kako kažu, svesno ulaze u rizik poslujući na ovom mestu.
Na jednom mestu može se naći ama baš sve. Garderoba, tekstil, obuća, plastika, kućna hemija, nakit, parfimerija, cvećara, radnja s kućnim alatima i najrazličitije drangulije. Od svečanog otvaranja na lokalima stoje okačeni baloni, a kako su objasnili „slavilo se“. Svi lokali za sada imaju malo neobičnije radno vreme, rade od 8 do 17 sati, a pretpostavka je kada posao malo zaživi promeniće se i radno vreme i tržni centar će poput ostalih raditi i kasnije.
Šarenolika ponuda i cene
Pored šarenolike ponude, zanimljivo je da na većini proizvoda još uvek nije istaknuta cena, ali kažu biće, tek su počeli i važno je da rade. Ipak, saznali smo da su cene, baš kao i roba, šarenolike. Tako možete naći pidžamu za 200 dinara, ali i za više hiljada. Slična situacija je i sa posteljinom od 800 dinara i onoj za 6.000 hiljada dinara, slično je i sa garderobom. Posebno smo se potrudili da pronađemo popularnu prodavnicu nudli i kineske hrane. Iako još uvek nisu sve raspakovali izloženi proizvodi obeleženi su sa cenom.
– Još se pakujemo i tek donosimo robu, evo dva kilograma instant nudli je 80o dinara, a kilogram pirinčanih nudli je 300 dinara, imamo i druge proizvode – objasnila je mlada kineskinja, koja je kćer vlasnika ovog lokala.
Na drugom spratu, poput svetskih tržnih centara, nalaze se restorani. U ponudi je isključivo kineska hrana. Ručaju i kineski radnici, ali i mušterije i iako je rano ujutro deluje da su puni, cene različite i variraju od 500 do 800 dinara, zavisno od toga šta poručite.
Mnogo radnji okićeno je kineskim i srpskim zastavama, a na naše pitanje zbog čega odgovaraju da oni „vole i Srbiju i Kinu“.
Pojedini lokali specijalizovani su za prodaju robe na veliko, pa tako kod njih pakovanje ženskih farmerki možete nabaviti po ceni od 1.600 dinara po komadu. Ima i onih sklupljih, po ceni od 2.800 dinara. Naravno, kao i u bloku 70, ima i kineskih prodavaca koji, bez obzira na to da je mušterija uvek u pravu nisu baš raspoloženi za komukaciju sa njima, ili im ljubaznost nije“jača strana“.
Ali ovo zdanje jedinstveno je samo po sebi, kako zbog svoje veličine, tako i zbog toga šta se sve tu može naći.
Tek treba da dobije puni sjaj
Planirana je i izgradnja njegove druge faze na 24.000 kvadratnih metara i tada će u „Evroaziji“ biti 470 lokala sa pratećim sadržajima i parking prostorom. Taj broj lokala i površina na kojoj je izgrađen čini ga najvećim i najmodernijim centrom kineske trgovine u Evropi. Izgrađen je kao rezultat zajedničkog napora kineskih privrednika uz podršku Vlade Srbije.
Za najnovije biznis vesti iz Srbije i sveta, pratite nas na našoj Instagram stranici.