Vero bi trebalo da postane prvo evropsko rešenje za suvereno plaćanje kao ključni rival Visa i Mastercard.
Njegovo brzo širenje i pristup jedinstvenom tržištu pozicionira ga kao snažnu alternativu mrežama sa sedištem u SAD.
Vero, novi digitalni novčanik pokrenut u okviru Evropske inicijative za plaćanje (EPI), sada je operativan u Nemačkoj, Belgiji i Francuskoj, omogućavajući prekogranična plaćanja širom Zapadne Evrope.
Podržan od 16 evropskih banaka i dva preuzimaoca, uključujući BNP Paribas SA, Deutsche Bank AG i Vorldline AG, ima za cilj da postane prvo panevropsko rešenje za plaćanje za jedinstveno tržište, u skladu sa strategijom bankarskog sektora za jedinstvo.
EPI je sebe opisao kao „igrača iz Evrope koji je posvećen ponudi suverenog rešenja plaćanja za sve potrošače na kontinentu“ u saopštenju za javnost iz Brisela.
– Pokretanje Vero-a označava važan korak ka jačanju finansijske nezavisnosti Evrope. Uslediće dalje funkcionalnosti, uspostavljajući Vero kao centralno rešenje za sve transakcije.Naš cilj je da održivo izgradimo ovo inovativno rešenje, utirući put za bezbednu i efikasnu budućnost digitalnog plaćanja u Evropi – izjavio je predsedavajući EPI, dr Joahim Šmalzl.
Vero usluge
U oktobru 2023. Evropska inicijativa za plaćanje (EPI) je kupila mrežu plaćanja za e-trgovinu iDeal u Holandiji i fintech kompaniju Paiconik International u Luksemburgu.
Ova akvizicija ima za cilj da isporuči jedinstvenu šemu trenutnog plaćanja i platformu za Evropu.
EPI je u julskom saopštenju za štampu najavio da će se njegova prva usluga fokusirati na transakcije od osobe do osobe, omogućavajući korisnicima da prenesu sredstva u roku od 10 sekundi koristeći broj telefona, adresu e-pošte ili KR kod generisan u aplikaciji, bez potrebe za IBAN-om. .
Ova usluga funkcioniše kao direktno zaduženje između banaka i dostupna je 24/7 bez dodatnih troškova.
Vero takođe pruža korisnicima potpun pregled stanja na računu i potrošnje u realnom vremenu, omogućavajući bezbedno i praktično upravljanje plaćanjem.
Prvobitno pokrenut sa nemačkim Sparkassen i Volksbanken Raiffeisenbanken, od tada se proširio na Deutsche Bank i sada je dostupan u Briselu i Francuskoj.
Usluge plaćanja za mala preduzeća biće uvedene putem onlajn faktura pomoću KR kodova 2025. godine, nakon čega će uslediti podrška za plaćanje u prodavnicama 2026. godine, zajedno sa funkcijama kao što su „kupi sada, plati kasnije“ i drugim prilagođenim uslugama.
Međutim, Vero ostaje privatna inicijativa i ne može da zameni javni novac, kao što je digitalni evro Evropske centralne banke.
Predstojeći izazovi u nadmetanju sa američkim rivalima
Hitnost razvoja nezavisne evropske usluge prekograničnog plaćanja intenzivirala se poslednjih godina, posebno nakon obustave usluga Visa i Mastercard u Rusiji kao odgovor na invaziju na Ukrajinu 2022.
Ova situacija je razotkrila ranjivost u oslanjanju Evrope na eksterne, neevropske platne sisteme, naglašavajući potrebu za većim finansijskim suverenitetom.
Vero, sa svojim mogućnostima trenutnog plaćanja i podrškom velikih evropskih banaka, ima čvrstu osnovu da izazove američke kolege kao što su Visa, Mastercard i PaiPal.
Međutim, može se suočiti sa značajnim preprekama u postizanju ovog nivoa takmičenja. Da bi uspeo, Vero će morati da podstakne široko prihvatanje potrošača i proširi svoje usluge na više evropskih tržišta.
Da bi se ovo postiglo, verovatno će biti potrebno vreme i strateški rast kako bi se efikasno takmičili sa američkim kolegama.
– Bilo bi veoma drsko“ označiti Vero kao izazivača- rekla je opisujući firmu kao „neku vrstu startapa“ Martina Vajmert, glavni izvršni direktor EPI-ja, piše Euronews biznis.
Za najnovije biznis vesti iz Srbije i sveta, pratite nas na našoj Instagram stranici.