Prema nekim stručnjacima, zarada od izdavanja stana na dan između 10 i 20 odsto veća nego da neko nekretninu daje pod kiriju, pa je zarada stanodavaca na nekim lokacija i duplo veća od one koju bi mogli dobiti za mesečni zakup. Dakle, lokacija nedvosmisleno diktira sve na tržištu nekretnina.
Opremljenost je takođe važan faktor pri formiranju cene smeštaja. Turistima je izuzetno važna i čistoća, što visoko ocenjuju i naglašavaju, a mnogima je presudan i – odnos sa vlasnikom.
Međutim, nelojalna konkurencija ruši ovo tržište.
Prema podacima koje je dobio „Blic Biznis“, tek oko 20.000 njih je legalno.
Odgovarajući na naše pitanje, koliko građana Srbije izdaje „stan na dan“ legalno, ministar turizma i omladine Husein Memić kaže:
„Prema podacima iz našeg Centralnog informacionog sistema imamo registrovanih više od 23.000 ugostiteljskih objekata u vrsti apartman, soba i kuća i više od 1.150 seoskih domaćinstava“.
Memić za naš portal ističe i da je usvojenim izmenama Zakona o budžetu za 2024. predviđeno dodatnih 106 miliona dinara za podsticaj razvoja i unapređenja ruralnog turizma i ugostiteljstva, ali i da se očekuje nulta tolerancija na oglašavanje neregistrovanih smeštaja je zapravo deo šire borbe naše države protiv sive ekonomije.
„Ova pojava nažalost uzrokuje velike gubitke u našoj privredi i cilj nam je da je suzbijemo, odnosno da jasno pokažemo u praksi da su nam zakoni ove države ispred svega. Zakoni Republike Srbije se moraju sprovoditi i oni se odnose na sve jednako, bili oni obični građani ili preduzetnici“, rekao nam je između ostalog resorni ministar, piše Blic.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI