Iako još mnogo toga nije poznato o planovima izabranog predsednika Donalda Trampa u vezi sa tarifama (carinama), jedno je prilično izvesno – tarife će rasti. On je svojoj društvenoj mreži Truth ( Istina) objavio da će carine podići već 20 januara, odmah posle stupanja na dužnost predsednika Amerike.
Kako bi to uticalo na ekonomije država kojima prevashodno podiže carinu, ali i na ekonomiju na globalnom nivou? Ekonomski stručnjaci se slažu, doći će do rasta inflacije, koja će pogoditi sve zemlje. Najavljene ekonomske probleme neće moći da izbegne ni Srbija.
– Novoizabrani američki predsednik Donald Tramp je poznat po nepredvidivosti, i do sada smo, imajući u vidu njegov prethodni mandat imali više najava i pretnji. Za sada deluje da je to pokušaj da se bolje pozicionira u ekonomskoj razmeni – izjavio je za Bizportal ekonomista Ivan Nikolić.
Sa druge strane, profesor ekonomskog fakuteta Ljubodrag Savić naglašava da je uvođenje tarifa stalna praksa koju Amerika sprovodi još iz osamedesetih godina dvaesetog veka i veruje da će do uvođenja najverovatnije doći.
– Osamdesetih godina dvadesetog veka Amerika je Japanu, koji im je u to vreme bio saveznik uvela tarife na jednu vrstu vozila. Ipak, tada je Japan iz tog trgovinskog rata izašao jači jer su imali moć da naprave mnogo bolje automobile, od automobila na koji su bile uvedene carine. Japanska ekonomija je je tada bila efikasna, i ako ste efikasniji onda vam podizanje tarifa ne može naneti preteranu štetu, međutim sada je drugačije. Pitanje je ko je i koliko jak. Amerika je znatno ojačala u odnosu na druge – izjavio je Ljubodrag Savić.
Trampove najavljene mere imaju, kako objašnjavaju ekonomisti, za cilj da izvrše pritisak na Meksiko i Kanadu, ali takođe da udare Kinu i Nemačku. Prema Nikolićevom mišljenju najavljeno povećanje carina Evropskoj uniji usmereno je prevashodno na ekonomiju Nemačke, kao najjaču ekonomiju Evrope, koja i ostvaruje najveću dobit u trgovinskoj razmeni sa SAD.
– Najverovatnije će, ako se odluči da podigne tarife, što verovatno i hoće najviše osetiti Nemačka. Tramp je i tokom prvog mandata uvodio visoke tarife na čelik i još neke proizvode. Tada je spočitavao kancelarki Merkel za ogroman suficit u trgovinskoj razmeni. Međutim i sada Evropa pravi 50 milijardi budžetskog suficita, a najveći deo od toga pripada upravo Nemačkoj ekonomiji koja uzima između 25 i 30 milijardi evra. Moguće je da ne uvede povećanje tarifa linearno na sve proizvode, već samo na neke, ali svakako će neke poteze u tom pravcu povlačiti – smatra Ivan Nikolić i dodaje da je Tramp već dugo nezadovoljan suficitom koji Evropa ostvaruje na račun trgovine sa SAD.
Profesor Savić koji je takođe saglasan da će do uvođenja carina doći, misli da je sada situacija daleko dramatičnija, bez obzira na to što svi trgovinski ratovi imaju za cilj ojačavanje ekonomija zemalja koje ih pokreću, i da samo stradaju delovi nekih ekonomija, ova najava može uvući svet u globalni rat.
– Americi je Kina kost u grlu, i njihov neprestani rast im smeta. Tramp nije mogao da izbegne Evropsku uniju, to je takođe bilo očekivano. Međutim, sada je problem što je svet na ivici ambisa, možda čak i rata. I verovatno kako stvari sada stoje situacija može biti samo gora. Tokom prvog Trampovog mandata i Evropska unija, ali i Kina bile su stabilnije ekonomski. Evropa, a prevashodno Nemačka je bila mnogo jača. Sada pod pritiscima, odrekavši se jeftinih sirovina koje su joj dolazile iz Rusije postala ranjivija – rekao je Savić i dodao da je Amerika nakon Kovida ojačala ekonmiju jer su mnoge firme iz Evrope svoju proizvodnju preselile u SAD.
Trampova politika carina mogla bi označiti novu eru globalne ekonomske nesigurnosti, sa ozbiljnim posledicama za trgovinske tokove i političku stabilnost. Iako se SAD, zahvaljujući svojoj ekonomskoj veličini, može nositi s određenim posledicama, manje razvijene ekonomije, posebno, takođe bi mogle pretrpeti udarce.
– Ukoliko se uvedu porezi na uvoz, gotovo je siguran efekat na globalnu ekonomiju, kao i na Srbiju i region sigurno. Srbiju bi Trampove mere pogodile iz dva pravca, iz pravca Evropske unije i iz pravca Kine. Sigurno je da bismo bili ozbiljno pogođeni. Naš prirast prerađivačkog sektora i rast naše ekonomije potiče od kineskih kompanija. Naša stopa rasta bi značajno pala ukoliko bi se obistinile Trampove pretnje. Imali bismo stopu poput susednih zemalja, koje nemaju trgovinsku saradnju poput nas sa Kinom. Definitvno bi po Srbiju imalo negativan efekat njihovo pokazivanje moći – objasnio je Nikolić i dodao da ipak treba sačekati još malo, da Tramp sedne u ovalni kabinet, kako bi se video pravac u kome će se američka politika kretati tada.
Ekonomija Srbije nije izlovano ostrvo, a kako je vezana za izvoz u Evropsku Uniju i Kinu, profesor Savić takođe najavljuje probleme. Kako on objašnjava, ti problemi neće nastati zbog pogrešno vođene ekonomske politike nego će biti prenesni spolja.
– Najveće investicije u Srbiju dolaze iz Nemačke, kada je njena privreda pogođena, a ovoga puta jeste i to ozbiljno, mora uticati na našu ekonomiju, jer je Nemačka najveći spoljnotrgovinski partner zemlje. Druga stvar koja očekuje srpsku ekonomiju je da će carine povećati cene, za proizvode koje uvozimo – reako je on i dodao da će prema njegovom mišljenju to uticati i na kurs dinara prema evru.
– Tajna višedecenijskog kursa leži u činjenici da smo uvek mogli da računamo na 5-6 milijardi priliva iz Nemačke, ako sve zemlej pa i Nemačka upadnu u krizu to mora uzdrmati kurs dinara, jer će doći do smanjenja priliva deviznik doznaka u zemlju – objasnio je profesor ekonomkog fakulteta. Savić je takođe objasnio da će srpska ekonomija svakako osetiti i carine na osnovu kineskih kompanija koje posluju u Srbiji.
– Ne znam koliko će za njih biti visina carina, za komanije pout fabrike guma, ali kako su one kineske kompanije, njima će biti uvedene carine. Pošto one posluju u Srbiji na indirektan način Trampove mere pogađaju i Srbiju.
Zaključak ekonomista je da pretnja Donalda Trampa u vezi sa uvođenjem visokih carina na robu koja se uvozi u SAD postavlja temelje za gorki globalni trgovinski rat. Oni savetuju da bi potrošači i preduzeća trebalo da se pripreme na visoke troškove ali i drugačiji vid poslovanja u vreme koji uskoro dolazi
– Videćemo šta će biti, puno je izazova pred globalnom ekonomijom. I šta će biti sa najavljenim tarifama možda se dogodi i nešto drugo što bi Trampu i administraciji skrenulo pažnju -zaključio je Ivan Nikolić.
Za najnovije biznis vesti iz Srbije i sveta, pratite nas na našoj Instagram stranici.