Connect with us

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Posao 🧑‍💼

MOŽDA NAJVAŽNIJI IZBORI U ISTORIJI Stanovnici Grenlanda danas glasaju

Mozda Najvazniji Izbori U Istoriji Stanovnici Grenlanda Danas Glasaju.jpg

Stanovnici Grenlanda izlaze na birališta kako bi glasali na izborima koji bi mogli da budu jednu od najvažnijih u istoriji ovog arktičkog ostrva.

Dok je bivši predsednik SAD Donald Tramp više puta javno govorio o nameri da preuzme Grenland, stanovnici ove autonomne teritorije Danske biraće 31 člana parlamenta – Inatsisartut, kao što to čine svake četiri godine.

Međutim, ovoga puta ulog je daleko veći. Pitanje koje se nameće nije samo ko će formirati vladu, već i kakva će biti budućnost Grenlanda – da li će ostati deo Danske, krenuti ka potpunoj nezavisnosti ili se zbližiti sa globalnim silama poput SAD i EU.

Nejasna definicija nezavisnosti

– Političari nisu jasno definisali šta nezavisnost zapravo znači – izjavio je Masana Egede, glavni urednik grenlandskog dnevnika Sermitsiaq, na nedavnom brifingu za međunarodne novinare, odgovarajući na pitanje Politica.

– Da li govorimo o ekonomskoj nezavisnosti? O osećaju nezavisnosti? O uspostavljanju sopstvenih granica? – upitao je Egede. – O nezavisnosti pričamo jer u nama budi jake emocije. Mi je želimo, ali svako od nas ima drugačiju predstavu o tome šta ona znači.

Egede, koji je inače polubrat premijera Mutea Egedea, podsetio je da Danska još uvek donosi odluke u 32 oblasti koje se tiču Grenlanda.

– Ako bismo svake godine preuzeli samo jednu od tih nadležnosti, trebalo bi nam 32 godine da postanemo potpuno nezavisni – rekao je.

Trenutno, vladajuća partija Inuit Ataqatigiit („Zajednica naroda“), zajedno sa koalicionim partnerom Siumut („Napred“), podržava ideju nezavisnosti i obećala je referendum o odvajanju od Danske, ali bez preciziranja datuma održavanja glasanja.

Prema sporazumu sa Danskom iz 2009. godine, Grenland ima pravo da jednostrano proglasi nezavisnost, ali tek nakon što se održi referendum. Iako mnogi podržavaju ideju potpune suverenosti, još uvek postoje neodgovorena pitanja o tome kako bi se osamostaljenje odrazilo na odbranu i ekonomiju ostrva.

Tramp: „Grenland će biti naš – na ovaj ili onaj način“

Sa teritorijom od preko dva miliona kvadratnih kilometara i bogatstvom neistraženih prirodnih resursa, uključujući retke metale, Grenland ima manje od 60.000 stanovnika. To ga čini ranjivim na spoljne pretnje, ne samo od SAD, već i od drugih globalnih sila poput Kine i Rusije, koje sve više pokazuju interesovanje za Arktik.

Tramp je ranije rekao da je preuzimanje Grenlanda „apsolutna nužnost“, nije isključio upotrebu vojne sile ili ekonomske prinude za ostvarenje tog cilja, a prošle nedelje izjavio je da će SAD „dobiti Grenland – na ovaj ili onaj način“.

Grenland je u međuvremenu pooštrio zakone o stranoj političkoj intervenciji, zabranivši anonimne i strane donacije političkim partijama, kako bi se sprečio spoljašnji uticaj na izbore.

Finansijska zavisnost od Danske i EU

Nezavisnost bi za Grenland značila i veliki budžetski manjak, budući da Danska godišnje izdvaja oko 500 miliona dolara za finansiranje socijalnog sistema ostrva. Takođe, EU pruža finansijsku podršku Grenlandu, iako ostrvo nije deo Unije.

Međutim, antikolonijalna osećanja i dalje su snažna. Premijer Egede, lider Inuit Ataqatigiit-a, u novogodišnjem govoru poručio je da je vreme da Grenland napravi „sledeći korak“ i oslobodi se „okova kolonijalne ere.“

Grenlandski parlament se ranije protivio rudarskim projektima koje podržava EU, budući da se nalazišta retkih metala preklapaju sa uranijumskim resursima. Pitanje rudarenja dominiralo je prethodnim izborima 2021. godine, kada je Inuit Ataqatigiit pobedio nakon što se zalagao za zabranu iskopavanja uranijuma, piše Mondo. Kao rezultat toga, projekti eksploatacije retkih metala sada su obustavljeni.

Ipak, ova tema nije bila u fokusu kampanje pred ove izbore, kao ni potencijalni razvoj turizma i brodarstva, koji bi mogli pomoći finansiranju nezavisnog Grenlanda.

Iako je Tramp prošle sedmice obećao da će Grenland učiniti „bogatim“, anketa iz januara pokazuje da se čak 85 odsto stanovnika protivi ideji da postanu deo SAD.

Bez obzira na to kako će stanovnici ovog ostrva glasati, njihov izbor odjeknuće daleko izvan granica ovog zaleđenog ostrva.

BONUS KLIP Pogledajte vesti o EXPO2027:

@bizportal.rs Najznačajnija otkrica EXPo #biz #bizportal #expo #fypシ゚ #fyp #foryoupage ♬ original sound – BizPortal.rs

Za najnovije biznis vesti iz Srbije i sveta, pratite nas na našoj Instagram stranici.

Možda vas zanima.. 🫣

Posao 🧑‍💼

Kompanija Google saopštila je da je pronašla više hiljada nelegitimnih unosa, uključujući lažne kompanije na svojoj aplikaciji Maps. U saopštenju se navodi da je...

Posao 🧑‍💼

Balkanski doručak je novi svetski trend u ishrani, a prepručuje ga i čuveni magazin Vog (Vogue), a naglu popularnost je stekao zahvaljujući društvenoj mreži...

Posao 🧑‍💼

U oktobru 2019. godine, Amazon je tužio Pentagon, tvrdeći da je predsednik Donald Tramp blokirao kompaniji dodelu ugovora za obradnu računarsku infrastrukturu vredan 10...

Posao 🧑‍💼

Najnoviji izveštaj ističe da faktori poput poverenja u zajednicu, socijalne podrške, deljenja obroka s drugima i veličine domaćinstva imaju značajan uticaj na nivo sreće....

Posao 🧑‍💼

Vozače koji razmišljaju o kupovini električnog vozila često brine životni vek baterije. Pošto je baterija najskuplji deo električnog vozila, njena zamena ponekad može koštati...

Posao 🧑‍💼

Jedan od najvećih globalnih investitora, šeik Mohamed Alabar, tokom jučerašnje posete Crnoj Gori sastao se sa najvišim crnogorskim zvaničnicima, razgovarajući o potencijalnim ulaganjima koja...

Posao 🧑‍💼

Iako u Kolubarskom okrugu ima oko 50.000 ovaca, uglavnom sjeničke rase, i godišnje se proizvede oko 120 tona vune. Zbog niske otkupne cene i...

Posao 🧑‍💼

U SRBIJU STIŽE POZNATI MALOPRODAJNI LANAC Poznat je po prodaji robe po fiksnim cenama Skip to content

Molimo sve online portale, ako kopirate članak sa našeg portala NAVEDITE NAS KAO IZVOR. ✅