U poslednjim godinama, sve više ljudi u Srbiji odlučuje da kao kućne ljubimce drži egzotične životinje, poput zmija, papagaja, kornjača, iguana, pa čak i majmuna i velikih mačaka. Iako ovo može biti uzbudljivo iskustvo, držanje egzotičnih ljubimaca donosi pravne, etičke i sigurnosne izazove, zbog čega su usvojeni propisi koji regulišu ovu oblast.
Vrste egzotičnih životinja koje se drže kao kućni ljubimci
Egzotične životinje koje se drže kao kućni ljubimci obuhvataju širok spektar vrsta, od manjih, poput papagaja, kornjača i ribica, do većih predatora. Popularne vrste uključuju:
Zmije – Zmije kao što su pituaji i boa konstriktori često se drže, dok su neke vrste, poput kobre, otrovne i opasne.
Papagaji – Papagaji poput afričkog sivog papagaja i are omiljeni su zbog svoje sposobnosti imitacije ljudskog govora.
Kornjače – Kopnene i vodene kornjače takođe spadaju u popularne egzotične ljubimce, ali zahtevaju specifične uslove.
Iguane – Ove velike gušterke zahtevaju prostor i kontrolisanu temperaturu za zdrav rast.
Majmuni – Iako su majmuni atraktivni kao ljubimci, zahtevaju intenzivnu negu specifičnu ishranu.
Velike mačke – Iako retko, postoje slučajevi držanja velikih mačaka poput tigrova i lavova, što predstavlja ozbiljan rizik za sigurnost.
Samo u zoološkim vrtovima
Zakoni u Srbiji propisuju specifične uslove za držanje egzotičnih životinja. Držanje opasnih ili divljih životinja, kao što su tigar, lav, krokodil i mnoge vrste zmija, zahteva dozvolu Ministarstva poljoprivrede i životne sredine. Prema zakonu, životinje koje su zabranjene za držanje, kao što su majmuni, rakuni, medvedi, i razne vrste zmija, mogu biti držane samo u zoološkim vrtovima, prihvatilištima ili naučnim ustanovama.
Zakon jasno definiše „zabranjene“ životinje, među kojima se nalaze:
Majmuni, rakuni, morž, ježevi, slepi miševi, pitoni, morske zmije, ljutice, morske kornjače, žabe, hobotnice, pauci i škorpije.
Takođe su zabranjeni i veliki predatori poput tigra, pume, lava, krokodila, slonova i drugih.
Za držanje zaštićenih divljih životinja, osoba mora dokazati da ima odgovarajuće uslove, uključujući prostor za kretanje i fizičku aktivnost, klimatizovane uslove, kao i prostor za specifične potrebe životinja (penjanje, kopanje, odmor). Takođe, vlasnici moraju osigurati da životinje ne pobegnu i odgovorni su za bilo koju štetu koju one mogu prouzrokovati.
Etika i odgovornost vlasnika
Etika držanja egzotičnih životinja takođe igra važnu ulogu. Mnoge egzotične vrste nisu prilagođene životu u zarobljeništvu i zahtevaju specifične uslove. Nedostatak adekvatne brige može dovesti do fizičkih problema kod životinja, pa čak i njihove smrti. Zbog toga je važno da vlasnici budu odgovorni i svesni svih obaveza.
Držanje egzotičnih životinja u Srbiji postaje sve češći trend, ali sa sobom nosi izazove – od pravnih i etičkih do praktičnih problema. Zakonske regulative osiguravaju zaštitu životinja i ljudi, ali ljubitelji egzotičnih životinja moraju biti odgovorni i osigurati odgovarajuće uslove za svoje ljubimce.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI