Po želji Ironijade, žene cara Iroda, svetitelj je bio posečen i ona je naredila da se njegova glava nikako ne sahrani zajedno sa telom, jer se bojala da ne vaskrsne. Zato je njegova glava bila zakopana na nekom skrivenom i beščesnom mestu, duboko u zemlju.
Međutim, njena dvorkinja Jovana, žena Huze, dvorjanina Irodova, nije mogla da trpi da glava Božjega čoveka ostane na mestu beščesnome. Tajno ju je iskopala, odnela u Jerusalim i sahranila na Gori Jeleonskoj.
Ne znajući to, kada je saznao za Isusa Hrista, uplaši se i reče: „To je Jovan koga sam ja posekao, on ustade iz mrtvih.”
Posle izvesnog vremena neki znamenit vlastelin, poverovavši u Hrista, ostavio je položaj, zamonašio se, i kao monah Inokentije, nastanio se na Gori Jeleonskoj – baš na onom mestu gde je bila zakopana glava Jovana Krstitelja. Želeći da zida sebi ćeliju, on je kopao duboko i našao zemljani sud i u njemu glavu.
Na ovaj dan se zato proslavlja prvo i drugo „Obretenije glave Svetog Jovana Krstitelja”, kao pomen na ove događaje. Čudotvorna glava išla je potom od ruke do ruke dok nije u vreme blagočestive carice Teodore, majke Mihailove i žene Teofilove, i u vreme patrijarha Ignjatija, preneta u Carigrad. Mnoga čudesna isceljenja dogodila su se od glave Pretečine.
Običaji i verovanja
U Srbiji je rašireno verovanje da ovog dana sunce kreće nazad sa severa prema jugu, tri puta stane i zaigra. Veruje se da se nebo u ponoć tri puta otvara, pa mrtve duše lako uaze u raj, a onaj ko sačeka budan ponoć i poželi tri želje, one će mu biti ispunjene. U ovoj noći se može otkriti i zakopano blago.
U narodnoj pesmi, koja govori o nečemu što ne može biti, i u kojoj se baca kletva na devojku da se ne uda, devojka na koju je bačena kletva treba ovog dana da se pomoli u crkvi ili manastiru Svetom Jovanu, upali sveću i ostavi skroman prilog hramu. Kletva će biti otklonjena.
Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Facebooku.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
