Saša Živanović, penzionisani načelnik Odeljenja za visokotehnološki kriminal MUP-a, upozorava da pametni satovi mogu predstavljati i veću opasnost od očekivane.
– Taj sat je u suštini mini-računar na ruci deteta i može biti zloupotrebljen. Ako sat ima kameru i mikrofon, treće lice može aktivirati te funkcije i slušati šta se dešava oko deteta – objašnjava Živanović.
Ističe da roditelji moraju biti svesni potencijalnih bezbednosnih rizika koji prate ovaj sve prisutniji uređaj.
– Pametni satovi mogu biti veoma korisni, ali roditelji se često vode marketinškim porukama, a ne bezbednosnim aspektima. Jedan od glavnih problema je što jeftiniji modeli često ne koriste enkripciju podataka, što ih čini podložnim presretanju – objašnjava Živanović.
Komentarišući bezbednost koja dolazi uz sertifikate pametnih satova, Živanović naglašava da, iako nema apsolutne sigurnosti u sajber prostoru, ali da dobar sertifikat može značajno povećati bezbednost.
– Sertifikat ne garantuje apsolutnu bezbednost u sajber prostoru, ali svakako obezbeđuje veliku zaštitu. Sve zavisi od toga kakav ste sat kupili, koji GPS prijemnik on koristi i koje sve funkcije ima – objašnjava Živanović.
Dodaje da je važan i pristup internet mreži, kao i mogućnost instaliranja aplikacija. Savetuje da se izaberu jednostavni modeli sata koji ne nude preterane funkcije, kao što su kamera i mikrofon, jer oni mogu biti zloupotrebljeni.
– Znači kako dete da reaguje ako nekim slučajem dobije poziv od nepoznatog broja. Znači definisati da taj pametni sat prima samo pozive sa liste koja je ubačena u taj sat. Znači to je od roditelja, familije ili koga već oni definišu – kaže Živanović.
Živanović ističe da je važno naučiti dete kako da koristi SOS panik taster i kada da se aktivira.
– Znači, u kojim situacijama? Ako se izgubi, ako mu neko preti, znači ako je u nekoj opasnosti, ako mu neko prilazi i bilo šta da sumnja, a ne da bezveze koristi taj panik taster – objašnjava Živanović.
Ističe važnost discipline u korišćenju pametnih satova, posebno kada su u pitanju funkcije kao što su igrice ili korišćenje sata u kasnim večernjim satima.
– Dete ne treba da koristi pametni sat za igranje igrica. To nije njegova primarna namena i može ometati koncentraciju i vreme koje dete provodi na učenju ili drugim aktivnostima – objašnjava Živanović.
On dodaje i da sat ne treba da se koristi posle 21 časa.
– Kada je vreme za spavanje, pametni sat treba da bude isključen ili ostavljen na mestu gde neće ometati odmor deteta – savetuje on.
Prema Živanoviću, pored odabira sata, ključna je i edukacija dece o odgovornom korišćenju pametnih satova.
– Mi moramo biti pametniji od tih pametnih satova. Treba da naučimo decu šta sve može da se desi ako ne koriste sat na pravi način i kako treba da reaguju u različitim situacijama – ukazuje Živanović.
(RTS)
Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Facebooku.:
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
