Roditelji koji se do sada nisu susreli sa ovom zaraznom infekcijom kod dece, zabrinuti su jer simptomi koji ih prate znaju da budu netipični za razliku kod ostalih virusnih oboljenja koji su trenutno aktuelni u Srbiji.
Bolest šaka-usta-stopala je blaga, zarazna virusna infekcija česta kod male dece (što ne znači da može da zaobiđe odrasle, kod kojih može da prođe i bez simptoma), a najčešće je uzrokovana koksaki virusom.
Najviše se javlja kod dece mlađe od sedam godina, a prenosi se sekretom iz nosa i kapljično:
- pljuvačkom
- kijanjem
- kašljanjem
Kako lekari ističu, ne postoji specifičan tretman za ovu bolest. Međutim, često pranje ruku i izbegavanje bliskog kontakta sa ljudima koji imaju bolest šaka-usta-stopalo mogu pomoći u smanjenju rizika od infekcije vašeg deteta.
Foto: Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Facebooku.
Kako je ranije govorio pedijatar dr Saša Milićević, u pitanju je takozvani američki virus, a ume da deluje vrlo dramatično. Nakon dva dana, kod dece se uglavnom javljaju ospe, te lekari pojašnjavaju da ih roditelji često pomešaju sa varičelama.
– To je bolest koja nije opasna i koja prođe sama, ali dosta deluje dramatično i uplaši roditelje pošto se javi ospa koja kasnije pređe u male sitne rane. Ospa se ne pojavi odmah, nego drugog dana, a bolest počinje kao svaki drugi virus. Kreće sa temperaturom, lošim opštim stanjem, curenjem nosa… Roditelji u početku ne mogu da prepoznaju o čemu se tačno radi, pa kada se jave ospe oni pomisle na varičele i ili alergiju – rekao je doktor.
Simptomi BRNU virusa
Inkubacija traje 3 do 5 dana, a od simptoma su prisutni:
- temperatura do 38 stepeni
- povremena glavobolja
- bol u grlu
- često odbijanje obroka
- kod male dece javlja se i kašasta stolica
- drugog ili trećeg dana bolesti javlja se ospa na šakama, stopalima i u ustima, koja liči na plikove
Kako prepoznati bolest
Deca, a neretko i odrasli, mogu imati sve simptome ili samo neke od njih, koji uključuju:
- groznicu
- bol u grlu
- mučninu
- bolne plikove na jeziku, desni i unutrašnjoj strani obraza
- osip na dlanovima, tabanima, ustima i ponekad zadnjici
U zavisnosti od boje kože, osip može biti crven, beo, siv ili samo kao sitne kvržice. Deca upravo zbog tih plikova ne mogu da jedu, pa dolazi i do gubitka apetita. Ako se osip pojavi na tabanima, često ne mogu ni da hodaju, jer koraci znaju da budu bolni.
Ovu bolest prate blagi simptomi nekoliko dana. Savetuje se da pozovite lekara ako je vaše dete mlađe od šest meseci, ima oslabljen imuni sistem, ili ako ima rane u ustima ili grlobolju. Takođe, važno je da se obratite lekaru se simptomi kod vašeg deteta ne prolaze nakon 10 dana.
(Dnevnik.rs)
Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Facebooku.:
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
