U trenutku kada je stabilnost Evrope sve ugroženija, nemačke oružane snage suočavaju se s ozbiljnim problemima. Bundesver se smanjuje i stari, dok mu i dalje nedostaje osnovna oprema, uprkos značajnom povećanju budžeta za odbranu nakon početka sukoba u Ukrajini. Ova zabrinjavajuća situacija istaknuta je u godišnjem izveštaju o stanju nemačkih oružanih snaga, prenosi „Politiko“.
Situacija je ozbiljna. Još uvek nismo tamo gde bi trebalo da budemo i potrebno je mnogo rada na poboljšanju uslova u Bundesveru – upozorila je Eva Hogl, specijalni komesar za oružane snage.
Najveći izazov za Bundesver je njegova nesposobnost da se širi, iako je planirano da broj vojnika poraste na 203.000 do 2031. godine. Umesto toga, broj pripadnika vojske se dodatno smanjio za 340, spustivši se na 181.174, dok prosečna starost vojnika sada iznosi 34 godine.
Moramo hitno zaustaviti i preokrenuti ovaj trend – apelovala je Hogl.
I pored specijalnog fonda od 100 milijardi evra, koji je kancelar Olaf Šolc obezbedio 2022. godine, Bundesver i dalje nema modernu opremu potrebnu za savremeno ratovanje. Zastarela tehnika i nedostatak municije značajno ugrožavaju njegovu borbenu sposobnost. Prema izveštaju, nemačkoj vojsci hitno su potrebna nova borbena vozila pešadije, pomorski brodovi, protivraketni sistemi i borbeni dronovi.
Krizu Bundesvera dodatno otežava neizvesna posvećenost Sjedinjenih Država NATO savezu. Bivši predsednik Donald Tramp više puta je dovodio u pitanje spremnost SAD da brani Evropu, zahtevajući od evropskih zemalja da izdvoje više sredstava za sopstvenu odbranu. Već je obustavio američku vojnu pomoć Ukrajini i prekinuo razmenu obaveštajnih podataka, što je dodatno uzdrmalo bezbednosnu situaciju.
Ovi potezi podstakli su lidera opozicije Fridriha Merca da predloži ukidanje ograničenja nemačkog duga kako bi se omogućilo dodatno finansiranje vojske. Međutim, njegov plan mora proći kroz parlament, gde se očekuju intenzivne političke debate, naročito s obzirom na stavove Zelenih.
Decenije nedovoljnog ulaganja ostavile su Bundesver u slabom stanju. Iako je Nemačka 2024. godine prvi put od 1991. dostigla NATO cilj od dva odsto BDP-a za odbranu, to nije dovoljno za brzu modernizaciju vojske. Ova slabost postaje sve vidljivija u trenutku kada se od Nemačke očekuje da preuzme veću odgovornost na istočnom krilu NATO-a, uključujući raspoređivanje 4.800 vojnika u Litvaniji – što dodatno opterećuje već ograničene resurse.
Uz probleme sa ljudstvom i opremom, Bundesver se suočava i sa infrastrukturnim izazovima. Nemačke kasarne su zapuštene, a za njihovu obnovu potrebno je čak 67 milijardi evra. Iako je budžet za unapređenje vojnih baza porastao sa 1,25 na 1,6 milijardi evra, tempo ulaganja nije dovoljan da nadoknadi godine štednje.
Istovremeno, raste i rizik od napada na vojne baze, koje postaju sve ranjivije na dronove i sabotaže. Hogl je apelovala na hitno jačanje odbrambenih mera protiv bespilotnih letelica kako bi se smanjila bezbednosna pretnja.
Nemačka vojska se nalazi u kritičnom trenutku – dok se svet menja, Bundesver mora pronaći način da se modernizuje i odgovori na rastuće izazove pre nego što bude prekasno.
RT Balkan
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
