Australijska ministarka za komunikacije Mišel Rouland rekla je da će predloženi zakon ciljati na kuće kao što su TikTok, Facebook, Instagram, Reddit i Iks, ali da se neće odnositi na servise za razmenu poruka kao što su Fejsbuk mesindžer i Vocap ili usluge poput „Kids Helpline“.
Rekla je da to neće uticati na obrazovni sadržaj na Jutjubu i Gugl učionici.
Rouland je ranije ovog meseca rekla da je odlučeno o dobi od 16 godina nakon konsultacija sa stručnjacima, roditeljima, organizacijama, grupama za zastupanje i akademicima.
Australijski premijer Entoni Albanez obećao je da će komisija njegove vlade za e-bezbednost biti zadužena za nadzor predloženog zakona i da će biti odgovorna za njegove smernice ako bude usvojen. Rekao je da će biti napravljeni neki izuzeci za saglasnost roditelja i druge ograničene okolnosti.
Australijska vlada je saopštila da bi se kompanije društvenih medija mogle suočiti sa kaznama od više od 50 miliona dolara zbog sistemskih kršenja. Korisnici i roditelji neće biti kažnjeni, saopštila je vlada.
– Znamo da društveni mediji nanose štetu društvu – rekao je Albanez u saopštenju.
– Želimo da australijska deca imaju detinjstvo, i želimo da roditelji znaju da brinemo o njihovoj brizi. Ovo je značajna reforma. Znamo da će neka deca pronaći način da ovo zaobiđu, ali šaljemo poruku kompanijama društvenih medija – rekao je on.
Australijska komisija za ljudska prava izrazila je sumnju da se zakon može primeniti bez povrede ljudskih prava mladih.
– Takva zabrana društvenih medija će verovatno imati i negativan uticaj na ljudska prava na decu i mlade – navodi se u saopštenju komisije.
– Tamo gde su prava ograničena da bi se deca zaštitila od onlajn štete, svako ograničenje mora biti zakonito, neophodno i proporcionalno.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI