Snage reda iznenada su opkole okupljene i počele da ih teraju sa ulice, nakon čega je došlo do fizičkih sukoba, a policija je demonstrante potisnula od zgrade Parlamenta, istovremeno uklanjajući blokade sa saobraćajnica.
Prema informacijama lokalne organizacije „Georgian Young Lawyers' Association“ (GYLA), tokom jučerašnjeg dana i jutros uhapšeno je više od 60 ljudi.
Ministarstvo unutrašnjih poslova navelo je da je za dva dana uhapšeno više od 100 ljudi, kao i da je 10 službenika bezbednosti povređeno.
Predsednica Gruzije Salome Zurabišvili (evropejka) osudila je upotrebu sile i napade na demonstrante i novinare, pričajući da ti postupci podsećaju na „represivne metode koje primenjuju autoritarni režimi, poput onog u Rusiji“.
„Ove akcije neće biti zaboravljene! Odgovorni za upotrebu sile moraju da odgovaraju“, poručila je Zurabišvili.
Lokalni mediji su preneli da su najmanje četiri osobe, među kojima i maloletnica, uhapšene tokom protesta ispred zgrade Ustavnog suda u gradu Batumi na jugu zemlje.
Protesti u Gruziji počeli su zbog odluke gruzijske vlade da obustavi pregovore o pridruživanju Evropskoj uniji.
Demonstranti su sinoć zauzeli prostor ispred parlamenta, a neki od njih su pokušali da probiju metalna ulazna vrata.
Interventne jedinice upotrebile su vodene topove da ih rasteraju, a kasnije su počeli da teraju deo demonstranata sa tog prostora.
I prethodne noći policija je upotrebila vodene topove, biber sprej i suzavac da bi rasterala demonstrante koji su izašli na ulice nakon što je premijer Irakli Kobahidze iz vladajuće partije Gruzijski san najavio suspenziju.
Pobeda Gruzijskog sna na izborima održanim 26. oktobra, koji su nadaleko viđeni kao referendum o težnjama zemlje da se pridruži Evropskoj uniji, izazvala je proevropskih demonstranata i bojkot parlamenta opozicionih poslanika, navodi AP.
Opozicija tvrdi da je glasanje bilo namešteno pod uticajem Rusije koja želi da zadrži Gruziju u svojoj orbiti.
Zurabišvili se juče pridružila demonstrantima nakon obraćanja, u kojem je optužila vladu da je objavila „rat“ sopstvenom narodu.
Saopštenje vlade da je suspendovala pregovore o pridruživanju EU stiglo je nekoliko sati nakon što je Evropski parlament usvojio rezoluciju u kojoj je ocenio da prošlomesečni izborni proces nije bio ni slobodan ni fer i da predstavlja još jedan izraz nastavka demokratskog nazadovanja „za koje je vladajuća partija Gruzijski san potpuno odgovorna“.
EU je Gruziji dodelila status kandidata u decembru 2023. godine pod uslovom da ispuni preporuke evropskog bloka, ali je obustavila njen proces pristupanja i smanjila finansijsku pomoć početkom ove godine nakon usvajanja zakona o „spoljnom uticaju“, koji je široko shvaćen kao udarac demokratskim slobodama.
Ruski mediji međutim objavjulju da se u Gruziji sprovodi obojena revolucija.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI