Uzimanje vitamina D svakog dana tokom mesec dana može dovesti do smanjenja krvnog pritiska, čime se smanjuje rizik od srčanog i moždanog udara.
Poznat kao „vitamin sunca“, vitamin D je odavno prepoznat kao koristan za zdravlje kostiju i kao ključan faktor u borbi protiv mnogih bolesti. Nedavno istraživanje sprovedeno u Libanu na više od 200 gojaznih odraslih osoba u 70-im godinama pokazalo je da je uzimanje vitamina D tokom mesec dana značajno snizilo krvni pritisak kod učesnika.
Visok krvni pritisak je jedan od najvećih faktora rizika za srčane bolesti, ali i za probleme sa bubrezima i vaskularnu demenciju. Stručnjaci veruju da je ovo istraživanje pokazalo jeftinu i niskorizičnu metodu koja može uticati na protok krvi kroz srce.
U studiji je učestvovalo 221 odrasla čovek sa prosečnom starošću od 71 godinu i BMI od 30,2, što ih svrstava u kategoriju gojaznih. Ispitanici su podeljeni u dve grupe: prva je uzimala 600 IU vitamina D dnevno, dok je druga uzimala 3.750 IU dnevno, prenosi „Daily mail“.
Nakon godinu dana, istraživači su primetili da je u obe grupe krvni pritisak opao za prosečno 3,5 mm Hg. Oni koji su uzimali višu dozu vitamina D imali su pad od 4,2 mm Hg, dok je niža grupa imala pad od 2,8 mm Hg.
Iako su rezultati pokazali poboljšanje, istraživači su zaključili da ovaj pad nije dovoljan da bi značajno promenio rizik po zdravlje srca. Vitamin D igra ključnu ulogu u pomaganju telu da apsorbuje kalcijum, što čini kosti jačim i otpornijim na povrede. Nedostatak ovog vitamina može dovesti do rahitisa kod dece i osteomalacije kod odraslih, što uzrokuje slabost i bol u kostima.
Količina vitamina D u organizmu može se proveriti testom krvi, a nivo ispod 25 nmol/l ukazuje na njegov nedostatak. Međutim, prethodna istraživanja sugerišu da prekomerno uzimanje vitamina D može dovesti do nakupljanja previše kalcijuma u krvi, što može izazvati naslage u arterijama ili mekim tkivima, a kod osoba sa kamenjem u bubrezima može uzrokovati bolove.