Ako se bojite gripa ili prehlade, uz čaj, med i limun, svakako je poznato i konzumiranje belog luka.
Ojačaće imunitet, a zbog svojih antibakterijskih, antivirusnih, antifungalnih, antiparazitskih i antioksidativnih svojstava, držaće infekcije dalje od vas.
To dobro znaju i naše mame i bake koje su često pribegle ovom prirodnom leku, ali sa jednom nuspojavom – neprijatan miris belog luka ostaje satima nakon jela.
Nedavno je gastroenterolog Megan Rosi objavila post u kojem objašnjava kako se najlakše rešiti lošeg zadaha od belog luka, a njen jednostavni savet je brzo na Instagramu postao viralan.
Lekarka iz Velike Britanije kaže da je za loš zadah žvakanje jabuke bolje od bilo žvakaće gume, s kojom se miris belog luka nikad ne može potpuno ukloniti. Napomenuvši svima i da samo zbog lošeg mirisa ne treba izbegavati beli luk, Rosi napominje i da njen glavni sastojak alicin dokazano jača imuni sistem i pomaže u borbi protiv virusa. Ipak, kaže, mnogima neprijatan zadah od luka smeta, a problem je i što može potrajati gotovo ceo dan.
“Dok beli luk putuje kroz sistem za varenje, njegovi nusproizvodi apsorbiraju se u krvotok i prenose u pluća”, objasnila je, “a zbog toga se u ustima zadržava njegov miris kojeg se nijedna žvakaća guma ne može potpuno rešiti.” Umesto nje, Rosi protiv lošeg mirisa iz usta preporučuje – dobru staru jabuku.
“Pokazalo se da biljne hemikalije iz jabuke; poput npr. kvercetina; stupaju u interakciju sa spojevima sumpora u luku, neutrališući taj neugodan miris”, rekla je. Takođe, ona dodaje i da postoje još četiri biljke koje mogu da pomognu u uklanjanju neprjatnih mirisa belog luka: a to su nana, peršun, spanać i zelena salata.
“Pre nego što ga pojedete ili ubacite u hranu, naseckani beli luk ostavite desetak minuta sa strane, kako bi se oslobodilo što više alicina“, savetuje još lekarka.