Osećate li taj hladan vetar? Tako je—dolazi zima. Ali pre nego što zvanično stigne, najbolje je pripremiti se nekoliko nedelja unapred tako što ćete očistiti i organizovati svoj dom.
Spremni da izdvojite dan za pranje veša?
Evo osam stvari koje treba oprati pre zime.
Zimska odeća
Počnite sa pranjem zimske odeće—kao što su džemperi i vunene pantalone—pre nego što sezona počne, prema rečima Šante Daksvort, profesionalne organizatorke doma.
„Ako živite na mestu sa izraženim sezonskim promenama ili planirate da uživate u zimskim aktivnostima u planinama, započinjanje sezone sa čistom, osveženom odećom je sjajan način da se pripremite“, objašnjava ona. „Takođe je odličan trenutak da proverite ima li na stvarima znakova habanja ili oštećenja i da ih zamenite ako je potrebno, kako biste bili potpuno spremni za predstojeću sezonu.“
Spoljašnja odeća
Sećate li se kada ste prosuli toplu čokoladu na svoju zimsku jaknu prošle sezone? Šta je sa tim slatkim, krznenim štenetom s kojim ste se igrali?
Ako niste poneli svoju jaknu na čišćenje prošle godine ili oprali one koje se mogu prati u mašini, verovatno će biti potrebno da ih osvežite pre nego što temperatura zaista počne da opada. Na kraju krajeva, ne želite da vas zatekne hladnoća sa prljavom jaknom.
Zimski čaršavi i pokrivači
Ako živite u hladnijem podneblju, postoji šansa da imate zimsku posteljinu kao što su deblji pokrivači ili čaršavi—i oni takođe treba da se dobro operu. „Zimske posteljine su takođe odlične za vađenje i pranje“, kaže Daksvort.
„Obično ove predmete koristimo samo oko tri do četiri meseca u godini, u zavisnosti od toga gde živite i kako se menjaju vaša godišnja doba, što znači da su ovi predmeti bili pohranjeni mesecima i mogli bi da se osveže.“
Profesionalna organizatorka Kris Hargrover napominje da, osim ako vaša zimska posteljina nije bila pohranjena u hermetički zatvorenim kutijama ili torbama sa patentnim zatvaračem, verovatno je prekrivena prašinom. „Iznenađujuće velika količina prašine može se nakupiti na odeći i ćebadima ostavljenim u ormanu, što može izazvati ozbiljne alergijske reakcije“, objašnjava ona.
„Početi zimsku sezonu sa svežim, čistim stvarima stvoriće mnogo prijatniji ugođaj.“ Zatim, zabeležite da sledeće godine kupite kutije za skladištenje, naročito ako patite od alergija.
Jastuci sa perjem ili veštačkim perjem
Kada je poslednji put vaš pokrivač bio temeljno očišćen? Obavezno ga operite samo u mašini za pranje veša.
I iako možda mislite da pokrivači sa perjem treba da se profesionalno očiste hemijski, to nije nužno tačno. Koristite ciklus za posteljinu ako vaš aparat to ima, ili „delikatni“, ako nema, savetuje Real Simple.
Ćebad za sedenje
Nema ništa bolje od uvijanja pored kamina sa onim božićnim ćebetom koje vam je baka isplela ili sa težinskim ćebetom koje ste dobili na poklon. I dok ste ih verovatno odložili za leto, prilično je izvesno da ih niste prethodno oprali. Pa, zašto ih ne biste oprali pre sledeće filmske večeri?
Tepisi
Posle letnjih izleta na plaži i opalog lišća pod nogama u jesen, vaši praljivi tepisi su verovatno upili više prljavštine nego što je trebalo. Dok ste u toku sa pranjem veša, stavite te tepihe u mašinu za temeljno čišćenje.
Valjak usisivača
Kada ste poslednji put oprali valjak svog usisivača? Mnogi verovatno nikada. Ne osuđujemo vas. Ako vaš usisivač ima valjak sa četkom koji može da se ukloni, verovatno je pun prljavštine, prašine i kose.
Uklonite ga i potopite preko noći kako biste ga temeljno očistili, ili ga operite na delikatnom ciklusu u mašini za pranje veša.
Zavese
Kada ste poslednji put očistili svoje zavese? Pružite im temeljno pranje pre nove sezone. Skinite ih sa šipke i stavite u mašinu za pranje veša ako se mogu prati u mašini. Ako ne, odložite ih da ih odnesete na hemijsko čišćenje.
Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Facebooku.: