Maslac može biti deo zdrave ishrane, ali nije preporučljivo kombinovati ga sa šećerom, a važno je ograničiti unos na 10 do 30 grama dnevno. To tvrdi endokrinološkinja Regina Finogentova.
„Maslac se može i treba jesti. To je zdrav prehrambeni proizvod i treba ga uključiti u ishranu dece i trudnica. Termički neobrađen maslac, u zavisnosti od ishrane i individualnih karakteristika organizma, može se konzumirati u rasponu od 10 do 30 grama dnevno“, rekla je doktorka.
Maslac se dobro uklapa sa škrobnom hranom, ali loše sa šećerom. Zato ne bi trebalo preterivati sa slasticama koje sadrže maslac. Takođe, nije preporučljivo kombinovati životinjske i biljne masti, jer to može pogoršati probavu.
„Kada jedete maslac, poboljšava se stanje vaše kože, noktiju i kose. Nezasićene masti iz ulja održavaju elastičnost i tonus krvnih sudova, glikosfingolipidi štite creva od infekcija, a vitamin A smanjuje upale. Triptofan, koji se nalazi u mliječnoj masti, podstiče proizvodnju serotonina, što poboljšava raspoloženje i pomaže u regulaciji ciklusa spavanja“, objasnila je nutricionistkinja.
Sve navedene dobrobiti važe samo za prirodni maslac, naglasila je doktorka. Zamene za mlečnu mast, drugi namazi i margarin nisu dobri za zdravlje.