Usamljena Britanka Meri (60) poslednjih 20 godina je provela bez partnera pa je odlučila da potraži ljubav na aplikaciji za upoznavanje Tinder. Pažnju joj je privukao profil Majka Mardija, koji se predstavio kao 61-godišnji pukovnik američke vojske iz Nešvila koji je stacioniran u Velikoj Britaniji.
„Poslao mi je video, obučen u svoju uniformu. Izgledao je prilično zgodno“, prisetila se te ispričala kako joj je pukovnik rekao da je njegova žena pre pet godina umrla od raka te da nema decu. Poslao joj je fotografiju sebe i pokojne supruge, a Meri je odllučila da mu da šansu i dala mu je svoju adresu.
Uskoro joj je stigao paket s poklonom. Uz ukrasni zlatni cvet i još nekoliko sitnica bila je napisana poruka: „Ti si ta s kojom želim da budem, sada i zauvek.“ No zatim je zatražio nešto od nje. Rekao joj je da je na poslednjoj misiji na Kubi pre penzionisanja te da ima životno osiguranje za sebe i pokojnu suprugu. Pitao je Meri da mu pomogne da isplati polisu osiguranja.
U videu ju je zamolio da mu veruje i rekao da mu pošalje novac kako bi aktovka sa 766.000 dolara bila isporučena na njenu adresu te da oboje mogu „uživati u penziji“.
Tražio još novca
Dostavio je broj bankovnog računa putem aplikacije za razmenu poruka Signal, a Meri je poslala novac, no zatim primila aktovku u kojoj je pisalo da treba da pošalje još 12.600 dolara kako bi dobila šestocifreni pristupni kod.
Počela je da okleva, a zatim joj je Majk poslao video u kojem je postao agresivniji, govoreći joj kako izgleda da je „nesrećna“ Meri „više fokusirana na novac nego na njihov odnos“. Meri je popustila i poslala novac, no kod nije stigao. Kad je otvorila aktovku, ugledala je samo prazne papire i shvatila da je žrtva prevaranta. Izgubila je oko 25 hiljada dolara svoje ušteđevine.
Majk ne postoji
No tek kasnije saznala je mračnu istinu: Mike uopšte ne postoji. Njegove slike, glas, poruke i snimci proizvod su veštačke inteligencije. „Bilo je srceparajuće. Stvarno je zastrašujuće pomisliti da su upravo stvorili ove videozapise“, požalila se Meri, koju je bilo sramota da kaže da je žrtva prevare pomoću AI-ja.
Meri sada radi sa Nacionalnom telefonskom linijom za pomoć pri prevarama. „Ova je prevara jedna od najsloženijih koje smo ikada videli jer uključuje veštačku inteligenciju kao i fizičke predmete koji se šalju poštom. Posebno za ljude koji nisu upoznati sa veštačkom inteligencijom, razumljivo je da bi mogli nasesti na takvu prevaru“, objasnio je Martin Ričardson, stariji partner u firmi.
Inače, na web stranici američkih ambsada u Ujedinjenom Kraljevstvu osvanulo je upozorenje o kibernetičkim kriminalcima koji se lažno predstavljaju kao vojni službenici i tako prevare žrtve i izvuku novac od njih.
Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Facebooku.: